Oficjalna strona Bezpartyjnej Obywatelskiej Inicjatywy

Portal wyborczy lubelskich kandydatów na miarę XXI wieku

Jak dobrze mieć sąsiada, Jak dobrze mieć sąsiada...

Jak dobrze mieć sąsiada, Jak dobrze mieć sąsiada...

Tytuł poniższej wiadomości zaczerpnięty został z piosenki zespołu „Alibabki”, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka, a muzykę Andrzej Kurylewicz.

Życie dopisało wiele nowych zwrotek, a pośród nich tę o sąsiadach i sąsiadkach Górek Czechowskich w Lublinie, bez których ta śródmiejska enklawa bioróżnorodności, naturalny filtr antysmogowy i klimatyzator dla niemal 340 tysięcznej populacji oraz miejsce martyrologii i pamięci narodowej — już dawno byłaby tylko wspomnieniem.

Nie odbierając Państwu możliwości własnej interpretacji postanowienia NSA w Warszawie w sprawie o sygnaturze akt II OSK 976/20, które zapadło na 4 dni przed prośbą posła Jana Kanthaka do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o przyłączenie się do podmiotowo i przedmiotowo tożsamej sprawy ze skargi byłego wojewody lubelskiego — dziękuję Pani Magdalenie Wolanowskiej i jej pełnomocnikowi mec. Mateuszowi Sarnat, że zainicjowali sąsiedzką troskę o obszar Górek Czechowskich w Lublinie.

Gdyby właśnie nie sąsiedzi tego nadal jeszcze zielonego obszaru naszego miasta, to nawet wcześniejszy wyrok tego samego sądu, który nie uznając interesu prawnego skarżącej, uchylił w całości zmianę SUiKZP na wniosek byłego wojewody lubelskiego — nie powstrzymałby lokalnego układu władzy i pieniądza przed zniszczeniem obszaru wpisanego wcześniej na listę Dóbr Kultury Współczesnej Lublina.

To sąsiedzi Górek Czechowskich, a nie ich właściciele w postaci TBV Investment i Gminy Lublin zgłaszali wcześniej wielokrotne podpalanie tych terenów, niszczenie chronionego krajobrazu i wartości kulturowych, zniszczeń oraz zagrożeń gatunków chronionej i ściśle chronionej fauny i flory, zasypywanie odpadami i zalewanie nieczystościami strefy ESOCh, czy też zasypywania i niszczenia artefaktów oraz fragmentów kostnych znajdujących się na całym ponad 105 hektarowym obszarze leżącym w centrum miasta aspirującego do miana metropolii i Europejskiej Stolicy Kultury.

Dodawanie do tego sąsiedzkiej obrony w Lublinie przed wycinką i wyrywaniem z korzeniami drzew przy ulicy Lipowej, czy Zbożowej byłoby truizmem.

"Nie waham się powiedzieć, że każdy z reliktów historycznego krajobrazu wnętrza ulicznego wart jest mszy"

Mam tym samym nadzieję, że przy ponownym rozpatrzeniu skargi jednej z sąsiadek Górek Czechowskich — zauważy tym razem również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Do refrenu w brzmieniu:

„Gdy furę zmartwień, kłopotów masz huk,

Do drzwi sąsiada zapukaj puk, puk,

Gdy spotkasz wrogów na drodze swej tłum,

Do drzwi sąsiada zapukaj bum, bum”.

- dodać tylko mogę pełną treść i sentencję postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który na posiedzeniu niejawnym w dniu 22.06.2020 roku uznał, iż skarga kasacyjna Magdaleny Wolanowskiej zawiera uzasadnione podstawy zaskarżenia orzeczenia WSA w Lublinie z dnia 30 grudnia 2019 r. (sygn. akt II SA/Lu 506/19) odrzucającego jej skargę na uchwałę Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 r. nr 283/VIII/2019 w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin:

Postanowienie NSA ws. Górek Czechowskich w Lublinie.

Udanych wakacji!

Andrzej Filipowicz

LAS/POL/RDCP